Jóga

Jóga je starý východní systém, který nabízí komplexní péči o své zdraví fyzické i duševní. Její jedinečnost spočívá v kombinaci dechu a tělesných pohybů či pozic (ásán). Jako jedno z mála cvičení neunavuje, ale napomáhá k intenzivnější energetizaci. Věnuji se primárně klasické hathajóze v pojetí André van Lysbetha, kterou kombinuji s pranajámou, dechovými technikami a bioenergetickými cvičeními Alexandra Lovena. Za nezbytnou složku považuji při skupinovém cvičení humor, nadhled i setkání s ostatními lidmi.

Mým cílem je poskytnout každému pomoc v nalezení jeho vlastní cesty, jak žít plnější a šťastnější život prostřednictvím zaměření pozornosti na prožívání přítomného okamžiku. To provádíme prostřednictvím cvičení ásán, ale také jednoduchých postupů, které nás přivádí k objevení a přijetí sebe sama jako individuální, jedinečné lidské bytosti. Jóga v tomto podání může být i terapeutickým nástrojem na ošetření bolestí těla, ale také odstranění emočních bloků. Je to geniální systém, který navrací pružnost tělu, ale také naší psychice, posiluje, omlazuje a regeneruje vnitřní orgány a jejich funkci a zprůchodňuje toky energetických drah. Napomáhá nalezení vnitřní rovnováhy a ideální váhy.

V individuálních hodinách se věnujeme kromě práce s tělem také obnovení prohloubeného, plného dechu u klientů, kteří mají problémy dobře dýchat, naučit se používat dech pro zpracování obtížných psychických obsahů a objevit jeho sílu ve spojení s představou. Návrat ke zdravému dýchání je skvělým pomocníkem k nastartování ozdravných procesů v těle i psychice, návratu energie při stavech vyčerpanosti a nalezení vnitřní vyrovnanosti a pohody. Dýchání slouží jako dokonalý prostředek k odstranění bioenergetických bloků a během cvičení se naučíte, jak používat dech ve spojení s pozorností k efektivní samoléčbě. Psychosomatika označuje plíce jako orgán, který symbolizuje naši schopnost rozepnout křídla. To se mi během práce potvrzuje jak v nárůstu energie klienta, ale také v možnosti uvolnit z psychiky rušivé emoce, které brání tomu, abychom mohli žit plný a spokojený život.